Łańcuchy stosowane są w wielu branżach, przez co korzystamy z nich na co dzień, mimo że często nie zdajemy sobie z tego sprawy. Czym są? Najprościej można powiedzieć, że są to elementy złożone z określonej liczby ogniw, połączone w jedną całość, która ma możliwość zmiany kształtu. Główne rodzaje łańcuchów to łańcuchy pierścieniowe (ogniwowe), łańcuchy drabinkowe (łańcuch Galla), a także łańcuchy płytkowe. W użyciu pozostają jednak także inne nazwy, w tym określenie łańcuchy calowe. Czym są tego typu produkty? I skąd wzięła się ich nazwa? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym artykule.
Czym są łańcuchy calowe?
Łańcuchy calowe to grupa łańcuchów, które posiadają podziałkę wyrażoną w jednostce długości, jaką są cale (warto pamiętać, że jeden cal to 25,4 milimetra). Przed dokonaniem zakupu lub przed użyciem danego produktu warto więc sprawdzić, w jakiej jednostce są wyrażone jego wartości, ponieważ ma to ogromny wpływ na zastosowanie. Oprócz łańcuchów calowych wyróżniamy także łańcuchy metryczne wykorzystujące bliższą nam jednostkę, czyli milimetry.
Łańcuchy z podziałką calową tworzone są według tzw. standardu amerykańskiego i są ujęte w normach ISO 606, ANSI B29.1 i DIN 8188. Wielkości podziałek objętych tym standardem wynoszą od 1/4 do 3 cali.
Należy także pamiętać, że:
- łańcuchy tworzone według standardu amerykańskiego mają mniejszą średnicę sworznia, a co za tym idzie mniejszą odporność na zużycie,
- łańcuchy tworzone według standardu amerykańskiego podlegają systemowi oznaczania według normy ANSI (np. łańcuch dwurzędowy o podziałce 1/2 cala będzie miał oznaczenie ANSI 40-2).
O czym pamiętać przy wyborze łańcucha?
Rodzaj podziałki to jednak tylko jeden z czynników, który warto rozważyć przed dokonaniem zakupu. Wybierając potrzebny element należy bowiem przede wszystkim dopasować jego rodzaj i charakterystykę do aktualnych potrzeb. Kluczowe znaczenie ma także wybranie produktu wysokiej jakości, który jest dobry pod względem wytrzymałości, odporny na obciążenia i wykazuje uniwersalność w zastosowaniu. Na uwagę zasługuje także grubość ogniwa prowadzącego oraz długość łańcucha wyrażona w ilości ogniw prowadzących.