Koła z uzębieniem i wieńce zębate

koła zębate skośne

Koła zębate są podstawowym elementem mechanizmów napędowych, układów przeniesienia napędu mechanicznego. Innymi słowy – koło z uzębieniem to element większego systemu transportowego czy innych urządzeń w przedsiębiorstwie. Z tego tytułu wymaga się aby spełniały określone normy, a ich wytrzymałość, odporność na pękanie, ścieranie i inne uszkodzenia były minimalizowane. Oferowane przez nas koła zębate odznaczają się najlepszymi parametrami wytrzymałościowymi. Posiadamy bogatą ofertę, która umożliwia Państwu dokonanie właściwego wyboru uzależnionego oczywiście od potrzeb i warunków. Posiadamy modułowe koła zębate o modułach w przedziale od 1 do 6. Produkowane są z wysokogatunkowej stali C43 zgodnej z PN-73/H84026. Twardość kół zębatych określona jest przedziałem 10-15 HRC. Koła zębate, które oferujemy mogą współpracować ze sobą bezpośrednio w przekładniach zębatych, ale mogą także być użyte do pracy z listwami zębatymi o odpowiednim module. Aby uzyskać większą wytrzymałość można je ulepszać cieplnie. Powierzchnie zębów kół osadzone na wieńcach mogą podlegać dodatkowemu utwardzeniu, co na życzenia przeprowadzamy. Oprócz tego możemy wykonać obróbkę otworu koła zębatego.

Koło z uzębieniem – rodzaje

Ze względu na rodzaj zębów możemy sklasyfikować koła zębate w następujący sposób:

  1. koła z uzębieniem o zębach prostych,
  2. koło z uzębieniem o zębach kośnych,
  3. koło z uzębieniem o zębach skośnych – daszkowych,
  4. koła z uzębieniem o zębach łukowych.

Natomiast ze względu na kształt koła zębatego i jego zastosowanie rozróżniamy dwa podstawowe typy:

koła zębateKoła zębate – budowa i charakterystyka

Koło z uzębieniem składa się z trzech zasadniczych elementów:

  • piasty,
  • łącznika między piastą a wieńcem,
  • wieńca na końcu którego znajdują się zęby tworzące kolejny element koła zębatego.

Szczególnym rodzajem koła zębatego jest zębnik, który nie posiada osobnej piasty. Piastę tworzy sam wieniec, zębniki najczęściej nakładane są na wałki i są z nimi zintegrowane. Koło  z uzębieniem posiada swoje parametry, na które zwraca się uwagę podczas dopasowania koła zębatego do użycia wraz z innymi elementami przekładni czy napędów. Do najważniejszych parametrów należą: ilość zębów, podziałka zasadnicza i obwodowa, moduł zęba, wysokość zęba, współczynnik wysokości zęba, luz wierzchołkowy, średnica koła zasadniczego, średnica wierzchołkowa i podziałowa.

Zadowolenie naszych klientów to dla nas absolutny priorytet, dlatego też staramy się konstruować naszą ofertę w taki sposób, by zaspokoiła potrzeby i oczekiwania każdego, kto się do nas zgłosi, niezależnie od tego, jakiej branży jest reprezentantem. Z tego właśnie powodu, kiedy wprowadzamy do naszej oferty nowe produkty, niemałą uwagę zwracamy na jakość ich wykonania oraz wykorzystane materiały.

zespół kół zębatych

Prowadzimy stałą współpracę z europejskimi producentami, do których mamy zaufanie nie tylko my, ale setki klientów z całego świata. Dzięki temu możemy zgłaszającym się do nas klientom zaoferować takie koła z uzębieniem, z których bez wątpienia będą w stu procentach zadowoleni. Koła zębate, które wchodzą w skład naszej oferty obejmują moduły od 1 do 8, zatem każdy klient znajdzie tu to, czego potrzebuje.

Wysoka jakość ich wykonania, wykorzystanie w procesie produkcyjnym najnowszych technologii oraz użycie szlachetnych materiałów sprawiają, że produkty, które oferujemy naszym klientom będą przez długi czas nienagannie służyły swoim użytkownikom, wykonując należącą do nich pracę. Oferowane przez nas koła zębate spełniają wszystkie europejskie normy, co przesądza nie tylko o ich jakości, ale również o bezpieczeństwie korzystania z nich. Dodatkowo wszyscy nasi klienci w razie jakichkolwiek wątpliwości mogą liczyć na fachową pomoc i poradę naszego personelu, który składa się z wykwalifikowanych i doświadczonych pracowników bogatych w szeroką wiedzę.

Wieniec zębaty

Wieniec zębaty to efektywna alternatywa dla konwencjonalnej przekładni. W naszej ofercie znajdą Państwo wysokiej klasy elementy, które doskonale sprawdzają się w pracy w licznych precyzyjnych mechanizmach. Główną zaletą wieńca zębatego jest wyższa względem typowych kół nośność. Standardowy wieniec zbudowany jest z dwóch do czterech modułów, połączonych następnie w kształt okręgu. Rozwiązania tego typu wymagają zaplecza produkcyjnego w postaci dużych i kosztownych maszyn. Dlatego też częstą praktyką wśród producentów wieńców zębatych jest konstruowanie ich z większej liczby identycznych części. Koła zbudowane z wielu identycznych segmentów mogą być produkowane w oparciu o mniejsze urządzenia. To znacząco przyspiesza i ułatwia proces produkcji, ponieważ z natury rzeczy wieńce zębate są raczej komponentami o sporej wielkości.

Wieniec zębaty – zastosowanie

Wieniec zębaty to część mechanizmu znajdująca zastosowanie w konstrukcji wielkich maszyn rolniczych oraz przemysłowych. Wieńce zdają egzamin jako przekładnie montowane w maszynach młyńskich, suszarniach, piecach, korowarkach bębnowych, innych maszynach tartacznych, a także urządzeniach pracujących w papierniach. Aby zwiększyć efektywność tego typu rozwiązań, wieńce zębate mogą być wyposażone w  hamulce bębnowe albo tarczowe, grzałki oraz jednostkę smarującą, która zwiększa żywotność koła. Jeśli więc poszukują Państwo niezawodnych przekładni zaprojektowanych na potrzeby wielkich maszyn, wieniec zębaty może być odpowiedzią na Wasze oczekiwania.