Łańcuchy rolkowe

łańcuch rolkowy

Zastosowanie i budowa

Bardzo często wykorzystywanym elementem w rozmaitych narzędziach, urządzeniach i napędach, są specjalistyczne łańcuchy rolkowe. Jest to bardzo ogólna kategoria, pod którą można dołączyć bardzo wiele różnych typów tych części. Znajdują one zatem zastosowanie m.in. w branży drzewnej, spożywczej, motoryzacyjnej, wydobywczej, transportowej, czy też w branży produkcyjnej.

Łańcuchy rolkowe zwykle wykorzystywane są w napędach o raczej średniej lub niskiej prędkości. Każdy z nas się z tym mechanizmem z pewnością spotkał – jest on chociażby wykorzystywany jako łańcuch rowerowy. Co więcej, również większość silników samochodowych wykorzystuje ten element do napędzania wałków rozrządu. Spotkamy się także z nimi w rozmaitych systemach przenośnikowych i transportowych, maszynach ciągnących, a nawet w prasach drukarskich.

Łańcuchy rolkowe zbudowane są zwykle z obracających się rolek (sworznia z tulejką) osadzonych między ogniwami bocznymi – płytkami wewnętrznymi i połączonymi z nimi płytkami zewnętrznymi. Zwykle element ten jest wprawiany w ruch przez poruszające się koło zębate, tworząc wydajny napęd. Dzięki takiej budowie, mechanizm jest bardzo wytrzymały i będzie mógł służyć w danym urządzeniu czy pojeździe przez bardzo długi czas. Właśnie ta wytrzymałość, a także nieskomplikowana budowa, wydajność i niezawodność stanowią o tym, że jest to dzisiaj jeden z najczęściej wykorzystywanych typów łańcuchów.

Różne rodzaje łańcuchów rolkowych

Najprawdopodobniej pierwszą osobą, która zaprojektowała łańcuchy rolkowe był… Leonardo Da Vinci. Na jednym z jego szkiców z XVI wieku widnieje prosty jeszcze koncept tego mechanizmu – niestety, nie zyskał wtedy popularności. Dopiero pod koniec XIX wieku inżynier Hans Renold wpadł na podobny co Da Vinci pomysł i zaczął masowo produkować ten wynalazek. Przez dziesięciolecia mechanizm przechodził zmiany i ulepszenia, by być jak najwydajniejszym i odpowiednim do różnego rodzaju napędów w pojazdach czy maszynach.

Dzisiaj wyróżniamy wiele różnych rodzajów tych części. Są to m.in.: warianty z pustym sworzniem, standardowe, z wydłużonymi sworzniami, z przyłączami giętymi i prostymi, z nakładkami gumowymi czy też z wieloma rzędami płytek wzmacniających. Różnych wariantów jest bardzo dużo, a dodatkowo każdy z nich można odpowiednio modyfikować, by jak najlepiej pracował w danym napędzie. Co więcej, wymienione elementy mogą się także różnić materiałem, z którego zostały wykonane.

Wszystkie typy charakteryzują się wysoką trwałością. Jako profesjonalna firma, działająca na rynku od lat, możemy wykonać i dostarczyć części tego typu w wielu różnych rozmiarach i kształtach – według odpowiedniej specyfikacji.

Łańcuchy rolkowe – poznaj rodzaje

łańcuch rolkowy trzyrzędowyIstnieje szeroki wybór rolkowych łańcuchów a ich wybór może sprawiać czasami trudności. jako firma posiadająca szeroką wiedzę na temat zastosowania łańcuchów rolkowych możemy pomóc Państwu w wyborze odpowiedniego produktu, który będzie najlepszym wyborem zarówno pod kątem użyteczności jak i ceny. Mając kontakty z producentami możemy zaoferować atrakcyjne ceny i bardzo dobra jakość wykonania, co przekłada się na optymalny wybór łańcucha. Oto kilka przykładowych rodzajów łańcuchów rolkowych, które możemy Państwu zaproponować:

  1. łańcuchy rolkowe standardowe – są to uniwersalne i często stosowane łańcuchy do większości zastosowań i odpowiadających im przekładni,
  2. łańcuchy rolkowe nierdzewne – łańcuchy do specjalnych warunków, w których istnieje ryzyko korozji,
  3. łańcuchy rolkowe niklowane – łańcuch do niektórych zastosowań wymagających większą odpornością na warunki zewnętrzne i czynniki szkodliwe,
  4. łańcuchy rolkowe z płaskimi ogniwami.

Można również podzielić łańcuchy ze względu na ilość rzędów, które tworzą:

  1. łańcuchy jednorzędowe,
  2. łańcuchy dwurzędowe,
  3. łańcuchy trójrzędowe.

Postaw na doświadczenie

Mamy nadzieję, że ten krótki artykuł rozwiał wszelkie wątpliwości czy tajemnice związane z tym elementem różnych układów napędowych.

Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą – przejrzyj proponowane różne rodzaje łańcuchów rolkowych, które spełniają wszelkie wymagania dotyczące norm i standardów (w tym np. PN, ANSI czy DIN). W razie pytań dotyczących tych mechanizmów, naszej oferty i naszych możliwości, prosimy o kontakt – nasz zespół służy pomocą i fachowym doradztwem.