Koła napędowe

 

W naszym asortymencie znajdą Państwo koła napędowe. Ich rolą jest przenoszenie siły silnika na konkretne podzespoły maszyn. W zależności od konstrukcji urządzeń wyróżniamy koła łańcuchowe oraz pasowo-klinowe. Te pierwsze przenoszą energię na specjalny łańcuch, drugie natomiast wprawiają w ruch pasy, które napędzają mechanizm. Koła napędowe drugiego typu dzielą się na kilka wariantów, w zależności od potrzeby mogą więc sięgnąć Państwo po koło napędowe gładkie albo też rowkowane.

 

Podstawową cechą kół napędowych powinna być ich niezawodność. Właśnie dlatego stosujemy materiały, które cechują się wysoką wytrzymałością na ścieranie, ale też odkształcenia oraz działanie wysokich temperatur i niesprzyjających warunków chemicznych. Ważnym czynnikiem, jaki należy brać pod uwagę w tym kontekście, jest na przykład działanie smarów i olejów. Trzeba również zauważyć, że kluczowym parametrem, jeśli chodzi o dobór koła napędowego, jest jego przyczepność. Należy bowiem pamiętać, że siły, które przenoszone są na łańcuch albo pas, mogą być transmitowane bez większych strat tylko wtedy, gdy między powierzchnią koła oraz łańcucha (pasa) nie dochodzi do większych ślizgów.

 

Trudno wymienić wszystkie zastosowania kół napędowych, ponieważ praktycznie wszystkie maszyny przemysłowe są w nie wyposażone. Elementy tego typu znajdują więc zastosowanie w przemyśle spożywczym, drzewnym, metalowym, obróbczym, ale też w budownictwie oraz rolnictwie.