Łańcuchy przenośnikowe

łańcuch przenośnikowyŁańcuchy przenośnikowe są bardzo ważnym elementem systemów transportu wewnętrznego złożonego z przenośników. Ich zadaniem jest przenoszenie napędu na elementy mechanizmu napędowego, które w efekcie powodują ruch taśmy przenośnikowej umożliwiającej transport produktów czy materiałów do kolejnych etapów produkcyjnych. Przenośniki taśmowe są powszechnie wykorzystywane w wielu gałęziach przemysłu i w rożnych branżach. Służą do transportu kopali i urobków w przemyśle wydobywczym, do organizacji transportu w przemyśle spożywczym, chemicznym, budowlanym, petrochemicznym, papierniczym, w rolnictwie, elektrowniach, ciepłowniach i innych przedsięwzięciach. Łańcuchy przenośnikowe jako element mechanizmu napędowego odpowiada za sprawne jego funkcjonowanie, za przenoszenie napędu, a w rezultacie za ruch taśmy przenośnika.  Każda z branż wymaga osobnego podejścia do konstrukcji łańcuchów przenośnikowych ich wytrzymałości, rozmiarów, parametrów technicznych i fizycznych. Inne łańcuchy stosowane będą w przenośnikach pracujących w bardzo niskich temperaturach, inne przeznaczone do pracy w bardzo wysokich temperaturach oraz zupełnie inne, przeznaczone do pracy w miejscu o dużym zapyleniu. Firma FHU Grzegorz Ozdowski pomoże w wyborze właściwego łańcucha przenośnikowego tak aby służył długo i bezawaryjnie.

przykładowe rodzaje łańcuchów przenośnikowych

łańcuchy przenośnikowe płytkoweTak jak zostało to opisane powyżej, istnieje wiele rodzajów łańcuchów, które wyprodukowane zostały do pracy w specyficznych warunkach. Istnieją rozwiązania standardowe oraz specjalistyczne. Każdy łańcuch przeznaczony jest do odgrywania konkretnej roli w nadawaniu napędu przenośnikom oraz współpracy z konkretnymi kołami zębatymi. Jego prawidłowy dobór jest zatem niezwykle ważny. Przykładowymi rodzajami takich łańcuchów wykorzystywanych do pracy przenośników są:

 • łańcuchy przenośnikowe typu FV,
 • łańcuchy przenośnikowe typu M,
 • łańcuchy przenośnikowe typu FVT,
 • łańcuchy przenośnikowe typu MT,
 • łańcuchy przenośnikowe ze sworzniem rurkowym (w tym typ MC),
 • łańcuchy przenośnikowe z zabierakami,
 • łańcuchy przenośnikowe z wygiętymi płytkami,
 • łańcuchy przenośnikowe z przedłużonym sworzniem,
 • łańcuchy przenośnikowe z wygiętymi łapkami (w tym sworzniowo-rolkowe),
 • łańcuchy kwasoodporne,
 • łańcuchy nierdzewne.

łańcuchy przenośnikowe – postaw na sprawdzone rozwiązania

łańcuchy w przenośnikuJako partner wielu producentów łańcuchów przenośnikowych z Europy możemy pochwalić się dużą ofertą przedstawianego asortymentu. Oprócz szerokiego wyboru mamy przyjemność zaproponować rozwiązania najwyższej jakości. Opinie naszych klientów oraz współpraca z producentami dała nam wiele cennych informacji na temat stosowanych łańcuchów przenośnikowych co w rezultacie przekuwa się na wybór optymalnych rozwiązań i propozycji z naszej strony. Pozwala to nam na dostarczenie rozwiązań dokładnie takich, jakich Państwo oczekują i jakich wymagają. Zapraszamy do kontaktu z naszą firmą w celu doboru właściwych łańcuchów do rodzaju Państwa działalności.

Zastosowanie łańcuchów przenośnikowych

Specyfika łańcuchów przenośnikowych sprawia, że znajdują one zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Często stanowią filar prowadzonego przedsiębiorstwa, gdyż to dzięki nim wszelkie produkty, często w najtrudniejszych warunkach, są dostarczane do specjalnie przygotowanych miejsc.

1. Rolnictwo

Odpowiednio zaprojektowane łańcuchy przenośnikowe finalnie stają się wysoce odporne na pylenie materiałów niezwykle sypkich. W związku z tym doskonale spisują się podczas transportu wielotonowych składów zboża, pasz, czy mąki w maszynach rolniczych. Nasze produkty opierają się nie tylko nadmiernemu pyleniu, ale także negatywnym skutkom zmieniających się warunków atmosferycznych.

2. Przemysł górniczy i drzewny

Wysoka odporność poszczególnych elementów na uderzenia oraz na zużycie w wyniku nacisku wielotonowego materiału – dzięki tym właściwościom łańcuch przenośnikowy doskonale sprawdza się przy transporcie węgla, drewna, czy odpadów z rębaka. Mimo ciężkich warunków eksploatacyjnych zachowuje swoje właściwości nie rozciągając się, a tym samym nie powodując luzów.

3. Przemysł spożywczy i chemiczny

Dzięki zastosowaniu m.in. odpornej stali nierdzewnej podczas tworzenia naszych łańcuchów przenośnikowych, stają się one doskonałym podzespołem do transportu żywności. Bez jakichkolwiek obaw wszystkie warzywa, owoce oraz wszelkie inne produkty spożywcze mogą być przewożone na taśmach opartych o nasze podzespoły.

Z kolei wykorzystanie elementów kwasoodpornych pozwala użyć naszych produktów w przemyśle chemicznym do transportu wszelkich niebezpiecznych substancji. Ponadto, sprawdzają się podczas przewożenia produktów, które zostają poddane obróbce lub czyszczeniu niebezpiecznymi środkami.

4. Transport wielu specjalistycznych materiałów

Wspomniane wyżej branże to tylko jedne z nielicznych, w których znajdują zastosowanie nasze łańcuchy przenośnikowe. Ich możliwość zainstalowania w wielu typach maszyn wzrasta dzięki uzupełnieniu konstrukcji o zbieraki, płytki lub sworznie. Z powodzeniem transportują tekstylia, wyroby farmaceutyczne, napoje i materiały kartonowe.

Służymy Państwu pomocą w wyborze odpowiedniego egzemplarza idealnie dostosowanego do Państwa taśmy.