Zastosowanie kół zębatych w przemyśle

Produkcja i przemysł bez podstawowych mechanizmów na bazie koła, nie miałyby dziś racji bytu. Jedną z pierwszych rewolucji technologicznych, zdecydowanie ułatwiających codzienne funkcjonowanie, było koło. Dziś rzecz zupełnie niepozorna, ale nie zawsze była ona obecna w życiu człowieka. Z kolei narodziny mechaniki i jeszcze większą rewolucję, stworzyło wynalezienie koła zębatego i zasad funkcjonowania przekładni mechanicznej.

 

Koła zębate będące częścią przekładni, mogą mieć różny kształt i być przez to wykorzystywane w odmiennych branżach. Mechanizm może różnić się np. kształtem zębów – mogą być proste, daszkowe, krzywoliniowe czy śrubowe. Można je wykorzystać w łańcuchach rozbieralnych, transportowych czy też zgrzebłowych. Do przekładni kątowych, świetnie sprawdzą się z kolei modele stożkowe, a modele modułowe będą odpowiednie do specjalnych listew zębatych, z których mechanizmu korzystają maszyny budowlane, jak np. ogromne żurawie.

 

Mechanizm ten jest nieodzowny w różnych gałęziach przemysłu i znajduje zastosowanie w różnych branżach. Trudno go zastąpić innymi rozwiązaniami, ponieważ posiada wiele zalet, takich jak np. równomierność działania, łatwość obsługi, optymalna sprawność czy możliwość przenoszenia dużych mocy. Ta przekładnia mechaniczna wykorzystywana jest dzisiaj głównie w różnorodnych maszynach i urządzeniach. Umożliwia działanie pojazdów (samochodów, specjalistycznych maszyn rolniczych), urządzeń górniczych, kolejowych czy nawet zegarków lub rowerów. Rozmaite układy mają swoje zastosowanie także w silnikach.

 

Koła zębate powinny być wykonane z wytrzymałych materiałów, które będą odpowiednie do długotrwałej, stałej i równomiernej pracy. Odpowiednie materiały to także niezawodność i brak awarii. Niezwykle istotna jest również precyzja w produkcji tego typu elementów – złe dopasowanie lub niepasujące do otworów wypustki mogą być powodem poważnych awarii całego układu. Nasza firma może wykonać dodatkowo utwardzenie wypustek koła oraz odpowiednio obrobić część, by była idealnie dopasowana do różnych mechanizmów.

 

Zachęcamy do sprawdzenia naszej oferty dotyczącej tych elementów układów napędowych czy łańcuchowych. W razie wątpliwości, zapraszamy do kontaktu – odpowiemy na pytania i doradzimy najkorzystniejszą opcję.