Sprawne działanie każdego układu wynika z odpowiedniego dobrania tworzących go elementów. Należy jednak pamiętać, że w miarę użytkowania wszystkie części składowe ulegają zużyciu, a po pewnym czasie konieczna staje się ich wymiana. Nie inaczej jest w przypadku łańcuchów napędowych, a także towarzyszących im elementów, składających się na tzw. zestaw napędowy. Co warto wiedzieć o tych rozwiązaniach? I jak przeprowadzić ich wymianę? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym artykule.
Co warto wiedzieć o łańcuchach napędowych?
Łańcuchy napędowe to powszechnie stosowany środek przeniesienia napędu. Elementy te są uniwersalne, doskonałe pod względem jakości i tworzone z uwzględnieniem najnowszej wiedzy. Trzy główne rodzaje łańcuchów to łańcuchy pierścieniowe (ogniwowe), łańcuchy drabinkowe (Galla), a także łańcuchy płytkowe. Do ich podstawowych zalet należy brak poślizgu, który przekłada się na stałe przyłożenie i dużą sprawność (w porównaniu do przekładni pasowych), a także brak konieczności wykorzystania mocnego napięcia wstępnego.
Należy jednak pamiętać, że pomimo swoich zalet, łańcuchy napędowe z czasem ulegają eksploatacji. W przypadku zauważenia niekorzystnych zmian, takich jak zniszczenia i obniżenie ostrości, konieczna staje się ich wymiana. Na uwagę zasługuje fakt, że łańcuch napędowy zużywa się szybciej w trudnym terenie, a także wtedy, gdy nie została zastosowana odpowiednia konserwacja. Co ważne, w większości przypadków konieczna jest wymiana całego zestawu, czyli zarówno zębatek, jak i łańcucha. Tylko dzięki takiemu kompleksowemu działaniu cały układ może zachowa swoją sprawność na długi czas.
Jak wymienić łańcuch napędowy?
Proces wymiany łańcucha napędowego różni się w zależności od maszyny, w której został on wykorzystany. Poniżej omawiamy kroki, które należy podjąć.
Pierwsze zadanie polega na odkręceniu zębatki poprzez popuszczenie śruby mocującej. Następnie za pomocą płaskiego śrubokrętu należy zdjąć spinkę łączącą ogniwa łańcucha, a także zdjąć łańcuch z zębatek i wyjąć koło. Kolejny krok to odkręcenie drugiej zębatki. Na tym etapie warto także sprawdzić stan łożysk (jeżeli występują).
Kiedy już stary zestaw napędowy został usunięty, można przejść do dalszych działań. Montowanie nowych elementów przebiega podobnie, jak ich demontaż. Częstym problemem, z którym możemy się spotkać jest jednak zastosowanie zbyt długiego, niedopasowanego łańcucha. Aby zachować poprawność całego układu. Następnie konieczne jest przykręcenie przedniej zębatki oraz montaż łańcucha za pomocą spinki na zębatce i płaskiego śrubokręta.