Warning: Undefined array key "post_type" in /home/fhuozdowski/ftp/fhuozdowski/wp-content/themes/fhuozdowski/single.php on line 17

Jak działa i gdzie ma zastosowanie konwojer łańcuchowy?

W każdym procesie niezależnie od tego, do jakiej dziedziny przemysłu jest zaliczany, kluczowe znaczenie ma efektywność, stale rosnąca szybkość, a także wprowadzanie rozwiązań pozwalających na optymalizację działań. I nic w tym dziwnego. Czynniki te mają bowiem duży wpływ na zadowolenie klientów, sprawność produkcji, a także na osiągane zyski. Jednak aby realizować zamierzone cele, konieczne jest wykorzystywanie nowoczesnych rozwiązań. Jednym z nich są tzw. konwejery łańcuchowe. Czym one są? I dlaczego zyskują tak dużą popularność? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym artykule.

Czym są konwojery łańcuchowe?

Konwojery łańcuchowe, czyli przenośniki lub transportery łańcuchowe, to elementy, które – jak sama nazwa wskazuje – pozwalają na transportowanie produktów o różnej specyfice i wielkości. Ich efektywne działanie opiera się przede wszystkim na dobrym dopasowaniu użytych podzespołów, takich jak cięgna łańcuchowe (których ilość dobierana jest w zależności od rodzaju towaru), wałki napędowe, koła łańcuchowe, a także specjalne profile z tworzywa sztucznego, które zwiększają bezpieczeństwo procesu. W zależności od potrzeb konwojery łańcuchowe mogą być wyposażone w dodatkowe elementy, w tym m.in. w prowadnice boczne, zbieraki, nakładki z tworzyw sztucznych i gumy, czyli części zwiększające efektywność i możliwości.

O czym warto pamiętać?

Przenośniki łańcuchowe to rozwiązania do zadań specjalnych, które mogą transportować produkty o łącznej masie sięgającej tysięcy kilogramów. Sekret ich skuteczności tkwi przede wszystkim w konstrukcji stworzonej z najwyższej jakości materiałów, a także w odporności na uszkodzenia, czy ściskanie. Konwojery są trwałe, niezawodne, ciche, a przy tym łatwe w konserwacji i proste w obsłudze. Charakteryzują się wysoką wydajnością i umożliwiają transport materiałów o niestandardowych kształtach.

Należy jednak pamiętać, że niezawodność konwojerów łańcuchowych zależy od stałego kontrolowania stanu poszczególnych części. Konieczne jest m.in.:

  • sprawdzenie napięcia łańcucha, 
  • bieżące ustalanie zużycia, 
  • ewentualne zabezpieczanie smarem, 
  • zwracanie uwagi na niecodzienne symptomy, takie jak głośna praca.

Ogromne znaczenie ma także tworzenie konstrukcji konwojerów w oparciu o najwyższej klasy elementy. Dlatego z myślą o potrzebach naszych klientów, do naszej oferty wprowadziliśmy łańcuchy, których podstawą jest dobrej jakości stal, czyli solidny, ceniony w różnych branżach materiał. Co ważne, oferowane przez nas łańcuchy transportowe realizują wszystkie wymagania określane przez takie normy jak ANSI, PN, DIN, a ich tworzeniem zajmują się najwięksi producenci z państw Unii Europejskiej.