Łańcuchy przenośnikowe to jeden z najważniejszych elementów systemów transportu wewnętrznego, składających się z przenośników. W których gałęziach przemysłu znajdują zastosowanie? Odpowiadamy w artykule.
Czym cechują się łańcuchy przenośnikowe?
Podstawową funkcją łańcucha przenośnikowego jest przenoszenie napędu na elementy mechanizmu napędowego. Skutkuje to wprawieniem w ruch przenośnika odpowiedzialnego za transportowanie rozmaitych produktów i materiałów.
Należy podkreślić, że poszczególne rodzaje łańcuchów przenośnikowych są między sobą bardzo zróżnicowane pod względem parametrów wytrzymałościowych, wymiarów, szczegółów konstrukcyjnych czy użytego materiału. Dzięki temu z łatwością można dobrać łańcuch przenośnikowy odpowiedni do konkretnych warunków eksploatacyjnych – dostępne są modele przeznaczone do pracy z bardzo wysokimi temperaturami czy w środowisku o wysokim zapyleniu. Nie brakuje łańcuchów przenośnikowych nierdzewnych czy kwasoodpornych, wersji ze sworzniem rurkowym lub przedłużonym, zabierakami, wygiętymi płytkami czy łapkami.
Do czego używa się łańcuchów przenośnikowych?
Różnorodność dostępnych modeli łańcuchów przenośnikowych sprawia, że produkty te znajdują szerokie zastosowanie w przemyśle chemicznym, petrochemicznym, budowlanym, farmaceutycznym czy papierniczym, a ponadto także w m.in.:
- branży drzewnej – transport drewna, odpadów z rębaka,
- branży górniczej – transport węgla,
- branży rolniczej – transport zboża, mąki, pasz,
- branży spożywczej – transport owoców, warzyw i innych rodzajów żywności.
Zaletą łańcuchów przenośnikowych jest ich wysoka wytrzymałość mechaniczna. Nawet w wyjątkowo trudnych warunkach eksploatacyjnych nie ulegają rozciąganiu. Odpowiednio dobrane cechują się też optymalną odpornością na negatywne działanie czynników atmosferycznych.