Warning: Undefined array key "post_type" in /home/fhuozdowski/ftp/fhuozdowski/wp-content/themes/fhuozdowski/single.php on line 17

Kiedy łańcuch transportowy kwalifikuje się do wymiany?

Łańcuchy transportowe wykorzystuje się w przemyśle ciężkim i wielu innych branżach. Zapewniają bezpieczeństwo ładunków, takich jak maszyny czy materiały budowlane. Kiedy powinno się zdecydować na wymianę tego komponentu? Wyjaśniamy w artykule.

Jakie oznaki świadczą o uszkodzeniu łańcucha transportowego?

Łańcuchy transportowe często narażone są na pracę w bardzo trudnych warunkach eksploatacyjnych. Z biegiem czasu dochodzi do obniżenia ich funkcjonalności. Może doprowadzić to do awarii urządzenia, co zagraża bezpieczeństwu przewożonych ładunków. Dlatego też w przypadku zauważenia niepokojących oznak z wymianą łańcucha transportowego nie powinno się zwlekać.

Jeden z objawów uszkodzenia łańcucha transportowego to rozciągnięte ogniwa. Choć elementy te przystosowane są do pracy z dużymi obciążeniami, nawet najtrwalsze materiały w końcu zaczynają ulegać zużyciu. Jeżeli łańcuch się wydłużył, powinno się zaopatrzyć w nowy produkt. Nie można też zlekceważyć otarć na powierzchni, które mogą świadczyć o obniżeniu mocy odciągów. Zaniepokoić powinny także ogniska korozji – znacząco pogarszają parametry wytrzymałościowe łańcucha transportowego. Część tę należy bezzwłocznie wymienić w przypadku pęknięcia ogniw i innych tego typu urazów mechanicznych.

Jak konserwować łańcuch transportowy?

Właściwa konserwacja łańcucha transportowego przedłuża jego żywotność i nieraz pozwala uniknąć awarii maszyny. Trzeba przede wszystkim systematycznie czyścić łańcuch z zanieczyszczeń różnego pochodzenia – pyłu, pozostałości po smarach i innych substancjach oraz rdzy. Kolejnym elementem pielęgnacji łańcucha jest smarowanie jego poszczególnych części przy użyciu specjalistycznych smarów przemysłowych. Środki te zabezpieczają przed m.in. niekorzystnym działaniem czynników atmosferycznych.