Regularnie wykonywana konserwacja kół pasowych ma bezpośredni wpływ na ich żywotność, odporność na ewentualne uszkodzenia oraz optymalizację pracy całej przekładni. Dzięki odpowiednim czynnościom konserwacyjnym można skutecznie zminimalizować ryzyko wystąpienia awarii.
Znaczenie i etapy konserwacji kół pasowych
Wykonywanie regularnych przeglądów technicznych, które powinny być połączone z prowadzeniem czynności konserwacyjnych, to warunek prawidłowego funkcjonowania przekładni pasowych. Koła pasowe odgrywają w tym przypadku kluczową rolę, gdyż odpowiadają za wywołanie napędu. Sprawne koła pasowe wpływa na płynną, spokojną i cichą pracę przekładni. Ich konstrukcja jest stosunkowo prosta i niewymagająca przy obsłudze i konserwacji, co zmniejsza koszty eksploatacji.
Zabiegi konserwacyjne muszą być poprzedzone skrupulatnie przeprowadzoną kontrolą stanu elementów. Zwrócić należy uwagę na odpowiednie napięcie pasów. Zbyt mały naciąg przyczynia się do nadmiernego poślizgu pasów na kole pasowym, a zbyt duże prowadzi do wcześniejszego zużycia nie tylko samego pasa, ale i łożysk kół pasowych.
W kolejnym etapie należy zadbać o czystość kół pasowych oraz innych elementów przekładni. Jest to bardzo ważne, gdyż zwykle praca odbywa się w środowisku o zwiększonym zanieczyszczeniu, co może wpływać na prawidłową pracę. Oleje czy smary mogą powodować zmniejszone sprzężenie pasa z kołem, a ze względu na oddziaływanie chemiczne mogą przyczyniać się do szybszego zużycia. Również inne zanieczyszczenia, jak drobne kamienie, przyczyniają się do uszkodzeń (wyszczerbienie) koła pasowego. Uwagę należy zwrócić na rowki kół pasowych, które muszą być czyste, pozbawione uszkodzeń i substancji chemicznych. W przypadku stwierdzenia usterek lub objawów zużycia, konieczna jest wymiana kół pasowych w celu przeciwdziałania niespodziewanym awariom pasa i przekładni. Po oczyszczeniu niezbędne jest dokładne osuszenie i odtłuszczenie kół pasowych.
W ramach czynności konserwacyjnych nie należy stosować substancji zwiększających przyczepność pasa do koła. Jest to zbyteczne, a nawet może być szkodliwe. Oleje i smary mogą przyczyniać się do zmniejszenia sprzężenia pasa z kołem.