Warning: Undefined array key "post_type" in /home/fhuozdowski/ftp/fhuozdowski/wp-content/themes/fhuozdowski/single.php on line 17

Jak poznać, że koło pasowe jest już zużyte?

Wynalezienie przekładni pasowej stanowiło jeden z fundamentów rewolucji przemysłowej. Od tamtej pory trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie maszyn czy linii produkcyjnych bez ich wykorzystania. Choć są wytrzymałe, również one ulegają zużyciu. Jak rozpoznać, kiedy trzeba wymienić koło pasowe?

Jak zbudowana jest przekładnia pasowa?

Przekładnia pasowa składa się z kół pasowych czynnych i biernych oraz elastycznego pasa, który przenosi napęd. Przekładnie charakteryzują się bardzo szerokim wachlarzem zastosowań oraz niesamowitą niezawodnością. Obecne są niemal wszędzie: w silnikach samochodowych, maszynach rolniczych, taśmociągach czy sprzęcie wykorzystywanym w przemyśle. Co jednak, gdy na skutek eksploatacji któreś z kół zostanie uszkodzone?

Zużycie koła pasowego

Zużycia koła pasowego polegają w głównej mierze na jego ścieraniu. W przypadku nieprawidłowego dopasowania elementów układu, nieodpowiedniego ustawienia kąta rowka koła pasowego czy braku współosiowości kątowej i równoległej, na kołach pasowych mogą pojawiać się niewielkie rysy, otarcia czy odkształcenia, z czasem prowadzące do powstawania wyżłobień. Większość uszkodzeń mechanicznych kwalifikujących koło pasowe zębate do jak najszybszej wymiany można zobaczyć gołym okiem. Po czym rozpoznać, że koło nie pracuje tak, jak powinno?

Oznaki zużycia koła pasowego

Jedną z pierwszych oznak zużycia koła pasowego będzie nieprawidłowa praca pasa – nadmierny hałas czy nietypowe odgłosy wydawane przez urządzenie. Kolejnym niepokojącym objawem może być nadmierny wzrost temperatury kół. Tutaj najczęstszą przyczyną są łożyska i brak odpowiedniego smarowania lub dostanie się do nich zanieczyszczeń. Innym symptomem zużycia koła pasowego jest skręcanie się się pasów – tutaj przyczyną może być brak prostoliniowości w ustawieniu kół lub niewłaściwy profil rowka.

Mimo że przekładnie pasowe są urządzeniami właściwie bezobsługowymi, warto poświęcić nieco czasu na ich odpowiednią konfigurację i dbać o regularną konserwację.