Łańcuchy rolkowe znajdują zastosowanie w napędach o średniej lub niskiej prędkości, a także w systemach transportowych. Dobór łańcucha o odpowiednich parametrach jest kluczowy, aby zapewnić prawidłową pracę urządzenia. Wyjaśniamy, na co zwrócić uwagę podczas zakupu tego komponentu.
Czym różni się łańcuch rolkowy typu A od B?
Wybierając łańcuch rolkowy, trzeba sprawdzić, według jakiej normy został wykonany. Umożliwia to dobór łańcucha pasującego do pozostałych elementów danego podzespołu. Dostępne są łańcuchy rolkowe wyprodukowane w standardach europejskim (inaczej brytyjskim) i amerykańskim:
- łańcuchy rolkowe standard europejski – typ B, normy: BS228, DIN 8187, PN77/M-84168, ISO 606,
- łańcuchy rolkowe standard amerykański – typ A, normy: ANSI B29.1, PN77/M-84168, DIN 8188, ISO R 606A.
Jak odczytywać wymiary łańcuchów rolkowych?
Jednym z najważniejszych oznaczeń łańcucha rolkowego jest wyrażana w calach podziałka – czyli odległość od środka sworznia do położonych obok siebie rolek. Podziałka w standardzie europejskim to wielokrotność 1/16 cala, w amerykańskim – 1/8 cala. Łańcuchy rolkowe dostępne są też w wersjach m.in. jedno-, dwu- czy trzyrzędowych. Informacja o tym wyrażana jest liczbą umieszczaną po określeniu typu łańcucha. Dla przykładu:
- łańcuch 12B-1 – łańcuch typu B jednorzędowy, podziałka: 19,05 mm.
- łańcuch 16A-2- łańcuch typu A, dwurzędowy, podziałka: 25,4 mm.
Co ważne, łańcuchy rolkowe jednorzędowe mogą wcale nie mieć wyróżnika w oznaczeniu lub cyfrę 1. Łańcuchy rolkowe występują ponadto w wersjach m.in.: H – wzmocniony, HP – ze sworzniem przelotowym, SS – wykonany ze stali nierdzewnej, NP – nikowane.