Warning: Undefined array key "post_type" in /home/fhuozdowski/ftp/fhuozdowski/wp-content/themes/fhuozdowski/single.php on line 17

Gdzie wykorzystuje się śruby pociągowe?

Płynność, precyzyjna oraz czysta i bezobsługowa praca – to elementy, które sprawiają, że zwykłe urządzenie staje się sposobem na zwiększenie efektywności w codziennych działaniach. Jednym z elementów, które zapewniają taki efekt są śruby pociągowe. Czym się one charakteryzują? I gdzie są wykorzystywane? Temat ten omawiamy w naszym artykule.

Czym charakteryzują się śruby pociągowe?

Śruby pociągowe (nazywane też trapezowymi) to mechanizmy obrotowe z gwintami o zarysie trapezowym. Umożliwiają one przenoszenie napędu, a konkretniej zamianę ruchu obrotowego w postępowy. 

Wyróżniamy dwa główne rodzaje śrub pociągowych:

  • śruby trapezowe symetryczne, które są w stanie pracować w obu kierunkach,
  • śruby trapezowe niesymetryczne, które mają jeden kierunek ruchu roboczego i są w stanie pracować z dużymi obciążeniami.

Śruby pociągowe powstają w procesie walcowania precyzyjnego. Dzięki temu są odporne na uszkodzenia, wyróżniają się długą żywotnością, znoszą duże obciążenia i wykazują dobre współczynniki tarcia. Do ich stworzenia wykorzystywana jest m.in. stal węglowa i stal nierdzewna.

Gdzie wykorzystywane są śruby pociągowe?

Gdzie można spotkać wysokiej jakości śruby trapezowe? Znalazły one swoje zastosowanie wszędzie tam, gdzie potrzebna jest niezawodność i znoszenie dużych obciążeń. Są wykorzystywane m.in. przy budowie obrabiarek: tokarek, frezarek oraz laserowych wycinarek. Sprawdzają się do budowy maszyn dla przemysłu drukarskiego, włókienniczego oraz górniczego. Niektóre ich rodzaje można wykorzystać także przy zamykaniu komór ognioszczelnych stacji transformatorowych.

Jeśli więc chcesz skorzystać z zalet i możliwości, jakie dają śruby pociągowe, zachęcamy Cię do sprawdzenia naszej oferty, w której znajdziesz wysokiej jakości produkty.