Dzisiejszy wzrost efektywności w działaniu różnego typu przedsiębiorstw jest związany m.in. z wykorzystywaniem nowoczesnych, automatycznych systemów, które ograniczają konieczność zaangażowania pracowników. Jeden z takich systemów, na który warto zwrócić uwagę, to podwieszany system transportu. Czym się on charakteryzuje? I w jakich branżach jest wykorzystywany? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym artykule.
Czym charakteryzują się systemy transportu podwieszanego?
Chociaż poszczególne systemy transportu podwieszonego składają się z bardzo podobnych elementów i wykazują niemal identyczny sposób działania, to jednak w zależności od rodzaju przedsiębiorstwa i typu branży, nieco się różnią. Można jednak powiedzieć, że większość z nich składa się ze starannie dopasowanych elementów, takich jak m.in. koła zębate, łańcuchy, wózki oraz zabieraki. Kluczem do sukcesu jest użycie wysokiej jakości podzespołów bazujących na najlepszych materiałach. To właśnie wysoka jakość sprawia bowiem, że cała konstrukcja jest odporna na uszkodzenia mechaniczne, na działanie skrajnych temperatur, oddziaływanie środków chemicznych, a także na ścieranie.
Bardzo ważnym czynnikiem przy projektowaniu podwieszanych systemów transportowych jest właściwe zaplanowanie przebiegu szlaków transportowych. Dlaczego jest to tak istotne? Przede wszystkim dlatego, że decyduje o ogólnej efektywności oraz możliwości uniknięcia ewentualnych kolizji między produktami. Duże znaczenie ma także właściwe rozstawienie stanowisk załadunku i rozładunku, a także zaplanowanie pracy na poszczególnych odcinkach. Na aspekt ten należy zwrócić uwagę przede wszystkim w przypadku automatycznych systemów transportu podwieszanego, gdzie linia porusza się w stałym, dość szybkim tempie.
Podczas opracowywania podwieszanego systemu transportu należy także pamiętać o tym, że:
- elementy systemu podwieszanego mają zazwyczaj budowę modułową, co daje możliwość zmiany konfiguracji linii transportowych,
- konstrukcja systemu podwieszanego często połączona jest z elementami konstrukcji budynku; aby jednak wykorzystać taką możliwość, konieczne jest sprawdzenie warunków wytrzymałościowych.
Gdzie wykorzystywane są systemy transportu podwieszanego?
W jakich branżach wykorzystywane są zaawansowane systemy transportu podwieszanego? Dobrym przykładem jest branża tekstylna, gdzie konieczny jest transport i magazynowanie odzieży na wieszakach. Duże znaczenie ma także możliwość uzyskania dostępu do wybranej sztuki produktu w dowolnym momencie (szczególnie jeśli budynek jest wielopoziomowy).
Jednak to nie koniec. Systemy transportu podwieszanego znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie liczy się łatwe magazynowanie i transport. Chodzi m.in. o branżę elektryczną, elektromechaniczną, czy spożywczą (wykorzystywane są w niej przede wszystkim haki, półki czy nawet przenośniki rolkowe). Systemy te mają zastosowanie również w przemyśle lakierniczym, motoryzacyjnym, tekstylnym, budowlanym, logistyce oraz w wielu innych dziedzinach.
Należy jednak pamiętać, że – tak jak już wspomnieliśmy – każdorazowo konieczne jest dokonanie indywidualnej analizy potrzeb przedsiębiorstwa i wykorzystanie systemów, które najlepiej trafiają w jego potrzeby, zapewniając sprawne funkcjonowanie.