Warning: Undefined array key "post_type" in /home/fhuozdowski/ftp/fhuozdowski/wp-content/themes/fhuozdowski/single.php on line 17

Czym należy się kierować przy wyborze łańcucha rolkowego?

Branża drzewna, spożywcza, wydobywcza czy też motoryzacja – w każdej z tych gałęzi przemysłu zastosowanie znajdują łańcuchy rolkowe. Przeznaczone są głównie do napędów o niskiej lub średniej prędkości, używa się ich w systemach przenośnikowych i transportowych. Jak wybrać odpowiedni model tego łańcucha? Podpowiadamy!

Jak dobrać łańcuch rolkowy do potrzeb?

Typowy łańcuch rolkowy składa się z obracających się rolek umieszczonych między ogniwami bocznymi, czyli płytkami wewnętrznymi połączonymi z tymi zewnętrznymi. Łańcuch wprawiany jest w ruch dzięki poruszającemu się kołu zębatemu – w ten sposób tworzy się napęd.

W trakcie wyboru łańcucha rolkowego trzeba mieć na uwadze, by był dopasowany do pozostałych elementów układu – tylko wówczas zapewni się prawidłową pracę maszyny. W tym celu należy sprawdzić, zgodnie z jakim standardem łańcuch rolkowy został wykonany: europejskim (inaczej brytyjskim, typ B) czy amerykańskim (typ A).

Jakie są rodzaje łańcuchów rolkowych?

Wyróżnia się kilka rodzajów łańcuchów rolkowych – dostępne są w m.in. wersji jedno, dwu- i trójrzędowej. Podczas zakupu tego produktu należy zastanowić się, w jakich warunkach eksploatacyjnych będzie pracował oraz na wpływ, jakich czynników zewnętrznych będzie narażony. Oprócz standardowych łańcuchów rolkowych godne polecenia są:

  • łańcuchy rolkowe niklowane – cechują się podwyższoną wytrzymałością mechaniczną i zwiększoną odpornością korozyjną,
  • łańcuchy rolkowe nierdzewne – przeznaczone do pracy w wyjątkowo trudnych warunkach, środowisku silnie korozyjnym.

Wybór łańcuchów rolkowych wzmocnionych jest szeroki – m.in. o zwiększonej wytrzymałości na obciążenia udarowe czy zrywanie. Oprócz tego nie brakuje łańcuchów rolkowych z pustym sworzniem, przyłączami giętymi i prostymi, płaskimi ogniwami czy wydłużonymi sworzniami.